featured

Deniz Çoban’dan sert yorumlar:

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beşiktaş -Adana Demirspor maçı

9. dakikada Welinton’un, Rodrigues’in eline basması: Kazara bir basma, bir ihlal yok.

13. dakikada Ndiaye’nin, Weghorst’a faulü: Tartışılacak bir şey yok, çok net faul ve sarı kart doğru.

27’de Adana Demirspor’un penaltı beklediği pozisyon: Penaltıdan söz edilemez, devam kararı doğru.

37’de Welinton’un, Onyekuru’ya müdahalesi: Ndiaye’nin, Weghorst’a yaptığındaki ne kadar sarı kartsa bu da o kadar sarı kart. 24 dakika arayla iki farklı karar. Faul ve sarı kart çıkmalıydı.

45’te Josef’in, Ndiaye’ye faulü: Oyuncu sonuçlarını düşünerek hareket etmeli. Kontrolsüz davranıyor, dikkatsiz hareket ediyor. Ayağını topa savurmuş olsa da rakibe vuruyor, net bir sarı kart. Doğru karar.

51’de Emre Akbaba penaltı bekliyor: Emre Akbaba penaltı almak için eli kullanıyor. Devam kararı doğru.

Josef’in, Belhanda’ya faulü: Benim açımdan bu net bir ikinci sarı kart. Josef arkadan Belhanda’nın ayağını sıkıştırıyor, ikinci sarıdan kırmızı kartla Josef atılmalıydı. Yeri de çok iyi aslında. Değerlendirmesi gerekirdi.

Rosier’in, Akintola’ya faulü: Gecikmiş bir müdahale var. Oyuncu topu ortaladıktan sonra tekrar o topa sahip olup tekrar bir hamle şansı olmadan bununla karşılıyor. Adana Demirsporlu oyuncunun da penaltı beklentisi yok. Bu bize referans olmaz ama görüşümü kuvvetlendirir. Devam kararı doğru gözüküyor.

90+4’te Atiba’nın topa elle müdahalesi var mı?: Penaltı olmadığını fikrindeyim. Top eline temas ediyor ama kendi vurduğu top. Oyuncunun kendi oynadığı top eline gelirse penaltı kararı olmaz. Pozisyonu doğal olmasa bile…

sivasspor” target=”_self” style=”text-decoration: underline;font-weight: bold;”> Sivasspor -galatasaray” target=”_self” style=”text-decoration: underline;font-weight: bold;”> Galatasaray maçı

23. dakikada Goutas’ın, Nelsson’a müdahalesi var mı, penaltı gerekir mi?: Sivaslı oyuncunun hedefinde rakip var, topla ilgilenmiyor. Tutmanın ötesinde koşu yoluna doğru da bedenini koyuyor. Oyuncu çok büyük avantaj kaybetmiyor pozisyon açısından fakat penaltı kararı çıksaydı daha doğru olurdu. Kriterim de şu Sivaslı oyuncunun hedefinde top yok, sadece ‘Rakibi nasıl durdururum’ düşüncesi var.

Mertens’in, Keita’ya müdahalesi var mı?: Bu kazayla basma değil, bilinçli şekilde ayağı arayıp, buluyor ve basıyor. Sarı kart olmalıydı.

44. dakikada Boey’a gösterilen sarı kart doğru mu?: Top kafa seviyesinde, oyuncu da topa kafa sokuyor. Topla oynamayı başarsa da Galatasaraylı oyuncu kramponuyla rakibe darbesi var ve bu darbe yaralayıcı bir darbe. Hakem burada ‘Benim açımdan yaralayıcı değil, oyuncunun geldiğini görmüyor’ derse sarı karta itiraz etmem fakat benim görüntülerden gördüğüm Boey’un, rakibinin geldiğini görüyor. Kırmızı kart daha doğru olurdu. Bu dakikadan başlayarak sahada 22, tribünlerde binlerce kişi hakemin otoritesini kaybediyor. FIFA olan bir hakem en azından 5-6 maç arka arkaya ‘Ne maç yönetti’ dedirtmesi lazım. Ben Erkan Özdamar’ın kritik pozisyon yaşanıp da doğru kararlarla tamamladığı maçı hatırlamıyorum diyerek çok üzmeyeyim ama çok az hatırlıyorum. Erkan Özdamar FIFA oldu, 18.2 koşması lazım ama Erkan Özdamar 17.4 koştu, geçer kabul ettiler. Böyle olur mu? Olmaz!

Oliveira’nın, Yatabare’ye yaptığı faulda sarı kart gerekir mi?: Erkan Özdamar temel hakem prensibini atlıyor. Pozisyonda havadaki topa bakıyor, aşağıdaki ihlale bakman lazım. Hatayı görmüyor, net bir kart gerekir.

Oliveira’nın sarı kart gördüğü pozisyon: Savunma oyuncusu savunmanın göbeğinde sakatlanmış yerde yatıyor. Erkan Özdamar ‘Ben bu oyunu oynatacağım’ diyor. Oyunun kontrolünü kaybeder takım, ofsayt çizgisi bozulur. Hakem de buna fırsat veriyor. Pozisyonun devamında Oliveira oyun dursun diye faul yapıyor, kısa bir gerginlik çıkıyor. Teknik olarak faul mü faul ama maç yönetimi anlamında bunu Avrupa’da yapsanız, rozetli biri sizi izliyorsa ‘Bir daha buna maç vermeyin’ der.

Sivasspor’un iptal edilen golü: Gol ofsayttan dolayı iptal edildi. Muhabirlerimizden gelen yanıt bu. Önce anlayamadık neden iptal edildi diye. Robin Yalçın’ın sağ ayağının iz düşümü olarak Nelsson’un omzundan daha ilerde olduğu söyleniyor. Ama hiç önemi yok. Muslera burada en kötü hizada. VAR bize bunu ispatlayabiliyor mu? Robin Yalçın’ın ayağının önde olduğunu VAR ispatlayamaz. Burada skandal bir hata var. O hata VAR’a ait. Devre arasında 3 yardımcı hakemimiz hakemliği bıraktı, gözlemciliğe geçti. Alparslan Dedeş, Erdinç Sezertam ve İsmail Şencan. Bu üç hakemimiz hakemliği bırakmamış olsaydı ve biri bugün VAR’da olsaydı bu karar çıkmazdı. İnsan kaynağımızı bu kadar kolay harcamamalıyız. Bir tane hakeme bu VAR odasına girmesi için para ödeyemiyor muyuz?

Mertens’in sarı kartı doğru mu?: İtirazında şiddet yok. Ama belki sözlü bir hatası vardır. Onu bilemiyoruz. Hakem bunu beden diliyle bizlere de anlatmalıydı.

Erdoğan’ın ilk sarı kartı: Klasik bir sarı kart.

Erdoğana gösterilen ikinci sarı kart: Önü açık şekilde ceza alanına giriyor oyuncu. Umut vaadeden bir atağı kesiyor. Sarı kart doğru böylece kırmızı da doğru.

Goutas’ın penaltı beklentisindeki ofsayt kararı: Pas atıldığında kanattaki oyuncu ofsayt. Hücum aksiyonu, atak bütünlüğü devam ediyor. Sivasspor’un atak başlangıç fazında bir ofsayt var. Sonrasında bir penaltı var. Nelsson’un yaptığı penaltı. Ancak 4 dakika VAR’da bekledi. Hakem sonucu bilinen bir inceleme yapmak yerine kaptanları çağırıp, burada penaltı beklentiniz var ama öncesinde de ofsayt var. VAR’a giderek zaman kaybetmek istemiyoruz” dese daha doğru olurdu.

Deniz Çoban’dan sert yorumlar:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

BültenSpor - Spor Dünyasının Bülteni ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!